[prisna-wp-translate]
uat@uat.sk +421 2/624 116 68, +421 2/625 243 12 +421 902 901 910 EDUPAGE

CAT FRIENDLY SCHOOL

Aké to je byť prvou strednou školou na Slovensku, ktorá sa pýši titulom Cat Friendly School? Škola priateľská k mačičkám? Príď a presvedč sa! Na školskom dvore Ťa privítajú naši štvornohí kamaráti Miláčik, Gazdík a Šarkan…

Nedávne štúdie ukazujú, že vlastníctvo domáceho maznáčika, predovšetkým mačky, môže znížiť krvný tlak a hladinu cholesterolu, znížiť pocity osamelosti a zvýšiť úroveň kondície. Štúdia z roku 2017 - "Mačky na akademickej pôde: Najlepší priateľ alebo zlé rozhodnutie?" ukázali zistenia, ktoré odzrkadľujú aj naše skúsenosti. Štúdia sledovala 66 študentov – niektorí s mačkami a iní bez nich – v priebehu jedného semestra. Spoluautorka štúdie Miranda Goodman-Wilson, odborná asistentka psychológie na Eckerd Univerzite hovorí: "Zistili sme, že pre študentov v bezprostrednom kontakte s mačkami, aj keď vykazovali veľa stresu, sa to nepremietlo do symptómov úzkosti." Goodman-Wilson hovorí, že mačky naozaj pomáhajú študentom lepšie zvládať fyzické príznaky stresu.

Mačky znižujú stres

Vedci preukázali, že mačky dokážu znížiť hladinu stresu u svojich majiteľov. Vďaka hladeniu zvieraťa dochádza k tvorbe hormónov šťastia, čím je zároveň znižované množstvo hormónov vyvolávajúcich stres. Preto vrnenie pomáha pri uvoľňovaní. Tím vedcov pre štúdiu použil skupinu pracujúcich, ktorí sú denne vystavovaní veľkému stresu, jednalo sa hlavne o maklérov na burze. Dokázali, že prítomnosť mačky mala pozitívny vplyv na testované subjekty. Boli sledované hlavne typické príznaky stresu, ako je vysoký krvný tlak, zvýšená tepová frekvencia a produkcia potu. Subjekty, ktoré mali pri sebe mačku, reagovali na situácie oveľa kľudnejšie.

Mačky znižujú riziko alergií u detí

Novopečení rodičia sa často strachujú, aby mačka nemala negatívny vplyv na zdravie ich narodeného dieťaťa. Opak je ale pravdou, štúdie preukázali, že u dieťaťa, ktoré s mačkou vyrastá, je oveľa menšia pravdepodobnosť alergie než u ostatných detí. Toto platí samozrejme v prípade, že sa v rodine nevyskytuje žiadne genetické zaťaženie. Deti, ktoré vyrastajú v mačacej spoločnosti, budú ťažiť ešte z ďalších benefitov, čo tiež dokladajú niektoré štúdie. Mačky majú napríklad pozitívny vplyv na vývoj osobnosti dieťaťa. Naučí sa rýchlejšie prijímať zodpovednosť a vyvinú sa u neho vyššie sociálne kompetencie.

Mačky uzdravujú naše srdce

Ak sme v strese, stúpa nám tlak. Pokiaľ niekto trpí vysokým tlakom natrvalo, hrozí u neho zvýšené riziko srdcových ochorení a chorôb krvného obehu. Keďže mačka pôsobí ako stimulátor a stres znižuje, redukuje sa vďaka nim aj riziko srdcových ochorení. Existuje aj štúdia, ktorá preukazuje, že v domácnostiach, v ktorých mačka žije, sa vyskytuje až o 30% menej infarktov. Vďaka pozitívnym vplyvom na človeka boli mačky zahrnuté aj do terapií sprevádzaných zvieratami. Mačacia terapia je aplikovaná napr. u starších ľudí s demenciou alebo u detí s ADS. Pacienti sa vďaka mačkám cítia o poznanie lepšie a nezažívajú takýto pocit samoty.

Mačky liečia kosti

Pradenie má uvoľňujúci účinok. Ide ale o oveľa viac. Štúdie ukazujú, že vyludzovanie tohto zvuku má ozdravujúce účinky na kosti. Zlomeniny sa teda u mačky, hoja rýchlejšie než u iných cicavcov. Vedci zistili, že za tento jav je zodpovedná frekvencia vrnenia, ktorá sa pohybuje okolo 25 Hz. A tento „zázrak“ pôsobí aj na ľudí. Prostredníctvom prístrojových vibrácií dokážu vedci nasimulovať danú frekvenciu a dokázať ozdravné účinky na ľudské kosti.

Mačky sú senzibilné

Ako sa zdá, mačky majú veľmi citlivú anténku, čo sa týka našeho rozpoloženia. Často spoznajú, keď nám nie je dobre alebo keď sme chorí. Sú známe príbehy, ktoré dávajú tušiť, ako veľmi sú mačky citlivé. Napríklad kocúr Oskar. Ten žil v jednom americkom opatrovateľskom ústave a navštevoval pacientov. Čo je však zaujímavé, dokázal rozpoznať, že sa blíži pacientova „hodinka“. Jeho predpovede boli tak presné, že personál dával vždy vedieť úradom, ak kocúr dlho ležal u jedného z pacientov.

Mačky majú terapeutické schopnosti

Vďaka pozitívnym vplyvom na človeka boli mačky zahrnuté aj do terapií sprevádzaných zvieratami. Mačacia terapia je aplikovaná napr. u starších ľudí s demenciou alebo u detí s ADS. Pacienti sa vďaka mačkám cítia o poznanie lepšie a nezažívajú takýto pocit samoty. Naviac znižujú distanciu medzi terapeutom a pacientom. Využitie mačiek pri liečbach je teda mnohostranné.